Doména je zjednodušeně řečeno adresa vašeho webu. Ale to není její jediná funkce. Součástí nastavení domény záznamů jsou také tzv. doménové záznamy (DNS záznamy.
DNS záznamy
DNS záznamy určují, kde se nachází hostingový prostor domény, jak se zpracovávají příchozí e-maily a další nastavení. Také se zde vytvářejí subdomény, např. blog.kolikstojiweb.cz. Nastavuje se zde
- služba pro zpracování e-mailu, který dorazí na adresu v dané doméně (MX záznam),
- informace o důvěryhodnosti daného e-mailu, což oceníte, pokud používáte nějaký nástroj pro e-mailový marketing a nechcete, aby e-maily končily ve spamu (SPF, DKIM),
- ověření domény ve službě Search Console,
- různé typy dalších informací (TXT, CNAME apod.)
Cena domény
Doména se obvykle kupuje na rok, ale klidně i na více let (může to být levnější než roční platba). Informace o doménách jsou do jisté míry přístupné v rejstříku WHOIS. Ten existuje pro každou národní doménu (u nás .cz) jen jeden. Seznam všech CZ domén je tedy uložen na jednom centrálním místě.
Doménu si můžete koupit u různých společností, obvykle následuje po nákupu domény koupě hostingového programu. Cena domény se liší podle typu a může být dočasně snížena v rámci reklamní kampaně.
Pro získání domény jiného typu než .cz je potřeba splnit různé podmínky a také ceny bývají různé, a to i u různých společností.
Držitel domény
Doména by měla být vždy registrovaná na majitele webu nebo držitele případné ochranné známky, nikoliv na dodavatele nebo správce webu. Bohužel tomu tak nebývá a majitel pak za získání domény pod svou kontrolu platí vysoké částky, případně se musí svého nároku domáhat soudně.
Můžete mít stránky zadarmo na nějaké adrese (subdoméně) jako třeba https://eviny-ucesy.strankyzapusu.cz, ale já to nedoporučuji. Takže se touto možností nezabývám. Doporučuji vám, abyste do svých stránek investovali pár korun a koupili si doménu vlastní, tedy např. eviny-ucesy.cz nebo farmar-martin.cz.