Co je WordPress

WordPress je aplikace, s jejíž pomocí si vytvoříte webové stránky. Ty pak můžete spravovat, přidávat nový obsah různého typu, doplňovat stránky o další funkce. Můžete na stránkách prodávat zboží, sbírat informace prostřednictvím formulářů, vytvářet členské sekce pro svou komunitu fanoušků a mnoho dalších věcí.

WordPress je software patřící mezi redakční systémy. Což znamená, že má dvě části – administraci webového obsahu (backend, obslužnou aplikaci) a samotný výsledný webový obsah (frontend, webové stránky). Instaluje se na webový hosting nebo server a k jeho obsluze potřebujete webový prohlížeč (tedy počítač, což je dnes také laptop, tablet nebo i chytrý mobil).

Komu je určený

WordPress může používat každý, kdo umí ovládat počítač a aplikaci pro psaní textu. Pokud umíte poslat e-mail nebo napsat dokument ve Wordu, budete umět vytvářet obsah ve WordPressu a publikovat ho.

Nainstalovat WordPress, udržovat ho a vylepšovat už je práce trochu náročnější a ne každý ji chce dělat nebo to umí. Je lepší zaplatit si profesionální správu webu, která vám dá jistotu, že vaše stránky budou fungovat, zejména v případě, že dojde k problému.

Výhody webu na WordPressu

Toto jsou největší výhody a nejlepší vlastnosti WordPressu. Kliknutím na nadpis si rozbalíte delší text.

Mnoho je zdarma

Samotný WordPress je zdarma, stejně jako 90 % pluginů, které budete pro provoz svého webu potřebovat. Také šablonu můžete získat zdarma, počítejte ale vždy s tím, že musíte věnovat čas nastavení webu, naplnění obsahem, správě webu. Nebo si tuto službu u někoho zaplatíte.

Otevřená licence

WordPress a jeho komponenty jsou šířeny s licencemi, které umožňují, aby kdokoliv software upravoval, šířil dále a za svou práci fakturoval peníze. Proto může programátor žádat odměnu, když vám naprogramuje plugin na míru, proto za určité pluginy budete pravidelně platit. Zároveň ale máte k dispozici jejich programovací kód, takže si jej můžete nechat upravit na míru nebo používat na více než jednom webu (to už ale každá licence upravuje individuálně).

Základní aktualizace zdarma

Nové verze WordPressu a bezplatných komponent máte stále k dispozici zdarma. U placených komponent je získáte pouze tehdy, pokud si je zaplatíte.

Vícejazyčnost

Administrace systému je k dispozici v desítkách jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Mnoho pluginů je přeložených do češtiny/slovenštiny. Existují pluginy, které umožní provoz webu ve více jazycích. A pokud něco není přeloženo, pak to přeložit lze.

Jednotné ovládání

Jednotlivé stránky v administraci používají stejné prvky a postupy pro ovládání, což samozřejmě usnadňuje práci s WordPressem. Jsou k tomu tlačeni i autoři pluginů, takže jen výjimečně se setkáte s pluginem, který se ovládá nějak zvláštně. Většina prostředí je sjednocená, aby celek působil kompaktním dojmem.

Podpora mobilních zařízení

WordPress lze ovládat z tabletu i mobilu, můžete tedy publikovat přímo v terénu a na cestách. Výsledné stránky bývají také responzivní (tedy, upraví se podle velikosti displeje), ale to už záleží na autorovi konkrétní šablony.

Nalezitelnost a sociální sítě

Web na WordPressu obsahuje v čisté instalaci bez pluginů základní informace pro to, aby  ho Google a jiné vyhledávače snadno našel. Teprve ale instalací nějakého pluginu na podporu SEO lze dosáhnout těch nejlepších výsledků při vyhledávání a sdílení na sociálních sítích.

Rozšiřitelnost

Jak už bylo řečeno, WordPress lze rozšiřovat a doplňovat o nové funkce. Pokud je celá aplikace (říkejme už spíše „aplikace“, než jen „webová stránka“) dobře promyšlená a nastavená, pak lze postupně přidávat další funkce, aniž by se ty existující rozpadly nebo přestaly fungovat.

Nevýhody a rizika WordPressu

Nic není jen růžové a nemá smysl zakrývat rizika nebo nevýhody WordPressu. Se všemi se lze nějak vypořádat.

Různá kvalita služeb

Některé pluginy nejsou kvalitní, někteří dodavatelé svou práci udělají špatně. To riziko existuje všude. Může se stát, že vás WordPress zaujme nízkou cenou, ale pak budete muset platit desítky tisíc nějakému dodavateli a třeba ani nebudete s jeho službami spokojení. WordPress za to ale nemůže a prodej služeb je obecně vzato v pořádku.

Roztříštěnost

Po měsících zkoušení různých pluginů už možná budete otrávení, protože ideální řešení jste stále nenašli. Když něco rámcově funguje, není to česky nebo tomu chybí důležitý detail. Šablonu počeštit nejde nebo v ní nejde vytvořit prvek, který se vám líbí. To je realita, připravte si na začátku plány  a vyrovnejte se s tím, že některé detaily není možné realizovat (nebo by to bylo moc drahé). Nechte si poradit.

Není zas tak zdarma

I když to tak na první pohled nevypadá, provozovat web na WordPressu znamená také výdaje a náklady. Software jako takový je sice zdarma, ale některé šablony a pluginy se kupují. Webu je potřeba věnovat čas a energii, a to buď přímo vaši, nebo najatého profesionála. Pokud provozujete magazín, potřebujete autory, pokud provozujete e-shop, budete zřejmě platit různé marketingové kampaně. Peníze budete potřebovat.

Péče je nutná

O nainstalovaný WordPress si musíte starat. Každý měsíc má několik nových aktualizací a ty je velmi důležité aplikovat. Přitom se může stát, že něco přestane fungovat (týká se to hlavně e-shopů a složitých webů, kde jsou nasazeny desítky pluginů) a je potřeba to složitě opravovat.

Zabezpečení nutné

WordPress je nutné zabezpečit pomocí některého pluginu, jinak vám jej brzy někdo napadne, začne z něj rozesílat spam a hostingová společnost vám web odstaví (nebude jej opravovat!). WordPress pohání až 40 % světového internetu, takže je trvalým cílem různých útočníků. Ano, i váš WordPress. Nepodceňujte to a nechte si web zabezpečit.

Požadavky na běh WordPressu

Pro provoz potřebujete vhodný hosting, což jsou dnes skoro všechny. Hosting by měl běžet na operačním systému Linux, hostingy na Windows jsou problematické. Ujistěte se, že má správně nastavené parametry:

  • programovací jazyk PHP ve verzi alespoň 7.x (řada 5.x je beznadějně zastaralá!, řada 6 neexistuje),
  • webový server Apache nebo NGinx,
  • databázi MySQL nebo MariaDB,
  • operační paměť 128 MB RAM nebo více,
  • alespoň 10 GB prostoru na disku pro soubory.

Funkce WordPressu lze doplňovat prostřednictvím zásuvných modulů (pluginů), což z něj činí platformu pro vytváření webových aplikací. Obyčejné pasivní stránky jsou již minulostí, dnešní weby obsahují spoustu interakcí a dynamických prvků.

Z toho vyplývá, že pomocí pluginů lze do WordPressu doplnit skoro jakoukoliv funkci. Velké množství je zdarma, ale lze je také nakupovat. WordPress dokáže fungovat jako e-shop, magazín s redakční radou, firemní prezentace nebo mobilní aplikace. Umí se napojit na jiný software a číst z něj data nebo je tam posílat. Web na WordPressu si můžete vyrobit sami, nebo si najmout dodavatele (firmu nebo volnonožce).  Vzhled výsledných stránek určují šablony vzhledu, které lze získat zdarma, koupit si je, nebo si je nechat naprogramovat na míru.

Newsletter pro správce WordPressu

Jste na volné noze a staráte se o klientské weby na WordPressu? Nebo pracujete ve škole, neziskovce či firmě a dostali jste web na starost? Nikdo vás pořádně neproškolil, ale čekají od vás, že to všechno zvládnete „sami od sebe“? A vy se chcete stát skutečně úspěšným správcem WordPressu?

Pomůžeme vám, tady jste na správném místě.

Každou středu posíláme odborný newsletter pro správce WordPressu. Je o tom, jak web optimalizovat, řešit jeho problémy, provádět obtížné úkoly a udržovat ho v technické kondici. Vysvětlujeme složité pojmy nebo důležité novinky.