WordPress v roce 2023 a 2024

Ve vývoji WordPressu se to mele a v roce 2024 dojde k mnoha změnám. Asi o mnoha z nich víte – a ne, Gutenberg není ta hlavní, tomu už rostou fousy. Udělal jsem soupis toho, s čím budeme letos konfrontováni a co se mi podařilo zjistit. Velká část návrhu vzniká poměrně impulsivně a plány nejsou stanovené.

Jako hlavní třecí plochu vidím to, že uživatelům a majitelům webů se to mnohdy nebude líbit, takže bude potřeba připravit dostatek argumentace a přechodná řešení. Obecně jsem pro novinky a rozhodně neinstaluji staré rozhraní Klasický editor nebo Klasické widgety. WordPressu je dvacet let a změny jsou potřeba.

Tak co nás čeká?

Full Site Editing, Gutenberg

Pohodlné editování celého designu celého webu (FSE) je mantrou, která teď hýbe vývojářským světem. Základem je Gutenberg, který už se běžně používá pro editování stránkového obsahu. Aby šel web editovat tímto editorem, musí to umožňovat šablona.

Tu je potřeba napsat jiným způsobem, než se připravovaly šablony dosud, mmj. se konfiguruje pomocí JSON souborů a celkově není taková šablona zpětně kompatibilní. Zatím jsem se nesetkal se žádným webem, který by to už používal. Je tam dost problém s přechodem a celkově mi chybí argumentace, proč to využívat. Dokud nepřejdou vývojáři s placenými šablonami (které budou muset napsat znovu), pak bude bariéra pro přechod vysoká.

Blíží se ale – i když se zpožděním – třetí fáze ve vývoji Gutenbergu, a tou je společné (víceuživatelské) editování. To, co dokážou třeba Dokumenty Googlu, bude normálně možné ve WordPressu. Pak bude následovat poslední fáze, tou je přirozená vícejazyčnost pří práci s obsahem – ale to bude nejdříve v roce 2025.

Nové funkce

Je toho hodně, takže jen stručný přehled klíčových věcí:

  • nové design a chování administrace, aby byla v souladu s celowebovým editováním (FSE), koncepční myšlenky, hlavní přehled všech návrhů,
  • bude nové tmavé téma pro [nové] rozhraní,
  • další rozvoj patternů (vzorů pro části obsahu), což je třeba informační box, cenová tabulka nebo referenční boxík,
  • modernizace všech tabulek, které vypisují články, včetně mediální knihovny
  • centrální správa fontů, tedy možnost řídit načítání použitých písem, předpokládám, že šablony budou postupně používat toto nastavení
  • propojení bloků v editoru s custom fields a hooky, tzn. vyšší míra integrace s core,
  • vylepšené načítání obrázků, kromě lazy loadingu se používá také priorita, což umožní optimalizovat pro core web vitals

Feature Projects Overview – Make WordPress Core

Trendem bude vytváření webů v headless režimu, tzn. frontend, výsledné stránky, běží nezávisle na backofficu, tj. aplikaci WordPress.

Změny v souvisejících projektech

Knihovna kreativy (tedy multimediálních kousků obsahu s volnou licencí) se už loni přestěhovala na doménu https://openverse.org a je dostupná přímo v Gutenbergu. Můžete jak přispívat, tak používat volně na svých webech.

Na hlavním webu wordpress.org došlo k mnoha úpravám, vznikly nové sekce, byl přepracován design, můžete se podívat přímo na Gutenberg, rozvíjí se videoportál WordPress.tv, přehlednější je i sekce s dokumentací. Lze tedy předpokládat, že podobné změny budou pokračovat a obsahu bude přibývat. Přijde mi ale, že navigace je pořád mizerná, špatně se mi na tom webu cokoliv hledá (tím nemyslím vyhledávání, ale průchod webem).

Trochu nesměle se objevují změny v oblasti výkonu – performance. Existuje testovací plugin Performance Lab, nějak mě zatím neuchvátil, i když to hlavní ještě přijde – je to laboratoř. Zajímavé mi přišlo tohle:

  • vytvoří dominantní barvu obrázku a nastaví ji jako pozadí tohoto obrázku – zřejmě pro případ, kdy se obrázek nemůže načíst (snaha o zamezení posunu layoutu, tedy vitálu CLS),
  • zobrazuje ve Zdraví webu velikost dat, která se načítají automaticky při každém dotazu do databáze (o tom jsem psal víckrát, je to výrazná brzda); pokud je to ok, pak jsou výsledky mezi úspěšnými testy,
  • dokáže automaticky ukládat nahrávané obrázky ve formátu WebP (pokud bude výsledná verze menší)

WooCommerce

Už jsem někde psal – myslím si, že WooCommerce se prostě bude muset odtrhnout od WordPressu. Ty projekty se od sebe stále více vzdalují a samotný WordPress na tom nevydělává, zatímco Woo je dojná kráva Automatticu.

Existuje starší projekt ClassicPress založený na WordPressu 4.9, nyní jej budou znovu reforkovat z WordPressu 6. Mají i Classic Commerce, založené na WooCommerce 3.5.3. Také zvažují, jestli znovu forkovat Woo. Udržovat paralelní či podobné projekty je nesmírně nákladné.

Ted nás čeká migrace na nové úložiště HPOS. Migrační kuchařka je tady, píšou o tom na Toretu, což je hlavně jejich úkol vzhledem k tomu, kolik CZ/SK shopů jejich pluginy pohání. Pluginy jsou prý už kompatibilní, tedy budeme řešit operativu. 🙂

WordPressu v businessu

Výsledky průzkumu mezi firmami, které používají WordPress, najdete na stránce State of Enterprise WordPress 2023 Survey . Zajímavé na tom je třeba to, že 26 % spoléhá pří správě na externí firmu, což je pro nás adminy vcelku dobrá zpráva. Dále pak z toho čtu, že web pod výrobní cenu 50000 dolarů má 22 % respondentů, ostatní mají za vyšší nákladové ceny. Jsme tady příšerně levní, měli bychom si své práce více vážit. A potěšil mě i rozpočet na měsíční správu – 60 % má rozpočet na více než 5000 dolarů měsíčně. Jasně, nevím nic o plnění, ale je to motivační. Celkem 53 % respondentů je z oblasti EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika).

Další čtení a zdroje

Napsat komentář