Roky se věnuji WordPressu a zlepšování webů. Pro úspěch webu samozřejmě nestačí zabývat se jen WordPressem, je potřeba naučit se také jiné věci.
Mnoho lidí se věnuje marketingu a propagaci. To mně nejde. Moc mě to nebaví a ani jsem neměl žádné extra výsledky, když jsem to zkoušel. Co mě ale bavit začalo, je vylepšování webu z technické stránky a sledování dopadů těchto úprav. Našel jsem zálibu v technickém SEO a činnostech, které do něj patří. Např. strukturovaná data, rozšířující úryvky (rich snippets), lovím chyby 40x a 50x na webu a odstraňuji.
Používám k tomu balík SEO PowerSuite, který obsahuje čtyři komponenty (instaluje se do počítače):
- Website Auditor – provede technický audit webu, najde různé chyby,
- Rank Tracker – sleduje a vyhledává fráze, na které váš web „rankuje“, tzn. umisťuje se ve výsledcích vyhledávání,
- SEO Spyglass – nástroj, který kombinuje klíčové funkce předchozích a pomáhá vyladit jednotlivé stránky,
- LinkAssistant – spravuje agendu kolem link buildingu a odkazový profil webu.
Technická kontrola webu
Momentálně nejvíce používám Website Auditor, který projede web a najde všechny nesrovnalosti, které lze obvykle odstranit, typicky:
- chybné odkazy
- neplatné/nenalezené obrázky
- příliš velké stránky
- zřetězené přesměrování
- problémy http vs https
Váš obsah v internetu
Dále pak Rank Tracker, s jehož pomocí mohu zjistit, jak na můj obsah reagují vyhledávače (všechny programy podporují nejen Seznam, ale také další vyhledávače jako Bing, Yandex a mnoho dalších + také mobilní indexaci) a podle toho kvalitu obsahu i formu vylaďovat. K tomu pomáhají různé nástroje pro generování a vyhledávání různých frází – nepracuje se pouze se seznamem z Google Ads, autoři se drží aktuálních trendů, takže velký prostor dostává TF-IDF a různé originálnější přístupy, jejichž cílem je získat super výsledek.
Profil webu a srovnání s konkurencí
SEO Spyglass používám občas k vytvoření a aktualizaci profilu daného webu. Dokáže totiž využít data ke srovnání s konkurencí, ukáže,
- jak který web rankuje na dané fráze,
- vypíše domény, ze kterých chodí traffic přes odkazy,
- zobrazí nejčastější odkazové texty, odkazované stránky,
- identifikuje riziko penalizace,
- zobrazuje data v historickém pohledu.
Tato aplikace poskytuje přehledy, které lze považovat za celkem stručné – lze tak sledovat vývoj více webů, což u předchozích nástrojů jde obtížněji, protože obsahují opravdu velké množství informací. (Např. datový soubor Website Auditoru u středně velkého webu má 1,4 GB.)
Vytváření partnerství
Nejméně využívám LinkAssistant, protože jsem se nedopracoval k plánovitému vytváření link buildingových strategií. Zkoušel jsem pochopit, jak se s ním pracuje, a dává mi to smysl. Je to do jisté míry komunikační klient, v němž si vedete agendu kolem článků na webu, odkazů a partnerů, s nimiž jednáte o prolinkování.
Dost dobrý software
Všechny programy lze napojit na Google Search Console, Analytics a další aplikace (např. Moz). Data z těchto služeb se tak zahrnují do výsledných analýz a pomáhají zpřesnit výsledky. Datové soubory mohou být velké a crawlování webů může trvat hodiny, záleží na velikosti a podrobnosti daného „sběru“. K urychlení a usnadnění sběru dat se používají servery firmy, která programy vyrábí, aby se API Google nepřetěžovalo (servery jsou rychle synchronizovány). De facto dělají kopii databází. I tak ale člověk narazí na ověřování identity nebo vkládání captcha. To lze odstranit ve vyšší verzi programu.
Dalo by se toho napsat ještě více; programy používám již několik let a něco jsem se naučil. Je ale potřeba věnovat tomu nějaký čas a pochopit, jak to vše funguje. V současnosti je to pro mě nepostradatelný pomocník při analýze webů a navrhování jejich vylepšení. Pokud se chcete zlepšit v oblasti SEO a zajistit, aby vaše weby byly k nalezení, tento nástroj vám v tom výrazně pomůže.
Software si můžete stáhnout na zkoušku, později si můžete koupit licenci, což doporučuji. Současně taky doporučuji neodhlašovat newsletter, který vám začne chodit, je to opravdu aktuální a přínosné know how. Jsou to návody, které jsou zcela praktické a konkrétní, žádné prázdné řeči. Učil jsem se program ovládat díky nim a stále se takto zlepšuji.