Skvělý nástroj pro vylepšení SEO vašeho webu

Roky se věnuji WordPressu a zlepšování webů. Pro úspěch webu samozřejmě nestačí zabývat se jen WordPressem, je potřeba naučit se také jiné věci.

Mnoho lidí se věnuje marketingu a propagaci. To mně nejde. Moc mě to nebaví a ani jsem neměl žádné extra výsledky, když jsem to zkoušel. Co mě ale bavit začalo, je vylepšování webu z technické stránky a sledování dopadů těchto úprav. Našel jsem zálibu v technickém SEO a činnostech, které do něj patří. Např. strukturovaná data, rozšířující úryvky (rich snippets), lovím chyby 40x a 50x na webu a odstraňuji.

Používám k tomu balík SEO PowerSuite, který obsahuje čtyři komponenty (instaluje se do počítače):

 • Website Auditor – provede technický audit webu, najde různé chyby,
 • Rank Tracker – sleduje a vyhledává fráze, na které váš web „rankuje“, tzn. umisťuje se ve výsledcích vyhledávání,
 • SEO Spyglass – nástroj, který kombinuje klíčové funkce předchozích a pomáhá vyladit jednotlivé stránky,
 • LinkAssistant – spravuje agendu kolem link buildingu a odkazový profil webu.

Technická kontrola webu

Momentálně nejvíce používám Website Auditor, který projede web a najde všechny nesrovnalosti, které lze obvykle odstranit, typicky:

 • chybné odkazy
 • neplatné/nenalezené obrázky
 • příliš velké stránky
 • zřetězené přesměrování
 • problémy http vs https
Website Auditor - nalezené chyby
Website Auditor – nalezené chyby

Váš obsah v internetu

Dále pak Rank Tracker, s jehož pomocí mohu zjistit, jak na můj obsah reagují vyhledávače (všechny programy podporují nejen Seznam, ale také další vyhledávače jako Bing, Yandex a mnoho dalších + také mobilní indexaci) a podle toho kvalitu obsahu i formu vylaďovat. K tomu pomáhají různé nástroje pro generování a vyhledávání různých frází – nepracuje se pouze se seznamem z Google Ads, autoři se drží aktuálních trendů, takže velký prostor dostává TF-IDF a různé originálnější přístupy, jejichž cílem je získat super výsledek.

Rank Tracker pracuje s frázemi a obsahem vašeho webu
Rank Tracker pracuje s frázemi a obsahem vašeho webu

Profil webu a srovnání s konkurencí

SEO Spyglass používám občas k vytvoření a aktualizaci profilu daného webu. Dokáže totiž využít data ke srovnání s konkurencí, ukáže,

 • jak který web rankuje na dané fráze,
 • vypíše domény, ze kterých chodí traffic přes odkazy,
 • zobrazí nejčastější odkazové texty, odkazované stránky,
 • identifikuje riziko penalizace,
 • zobrazuje data v historickém pohledu.

Tato aplikace poskytuje přehledy, které lze považovat za celkem stručné – lze tak sledovat vývoj více webů, což u předchozích nástrojů jde obtížněji, protože obsahují opravdu velké množství informací. (Např. datový soubor Website Auditoru u středně velkého webu má 1,4 GB.)

SEO SpyGlass zobrazuje strukturu příchozích odkazů
SEO SpyGlass zobrazuje strukturu příchozích odkazů

Vytváření partnerství

Nejméně využívám LinkAssistant, protože jsem se nedopracoval k plánovitému vytváření link buildingových strategií. Zkoušel jsem pochopit, jak se s ním pracuje, a dává mi to smysl. Je to do jisté míry komunikační klient, v němž si vedete agendu kolem článků na webu, odkazů a partnerů, s nimiž jednáte o prolinkování.

Dost dobrý software

Všechny programy lze napojit na Google Search Console, Analytics a další aplikace (např. Moz). Data z těchto služeb se tak zahrnují do výsledných analýz a pomáhají zpřesnit výsledky. Datové soubory mohou být velké a crawlování webů může trvat hodiny, záleží na velikosti a podrobnosti daného „sběru“. K urychlení a usnadnění sběru dat se používají servery firmy, která programy vyrábí, aby se API Google nepřetěžovalo (servery jsou rychle synchronizovány). De facto dělají kopii databází. I tak ale člověk narazí na ověřování identity nebo vkládání captcha. To lze odstranit ve vyšší verzi programu.

Dalo by se toho napsat ještě více; programy používám již několik let a něco jsem se naučil. Je ale potřeba věnovat tomu nějaký čas a pochopit, jak to vše funguje. V současnosti je to pro mě nepostradatelný pomocník při analýze webů a navrhování jejich vylepšení. Pokud se chcete zlepšit v oblasti SEO a zajistit, aby vaše weby byly k nalezení, tento nástroj vám v tom výrazně pomůže.

Software si můžete stáhnout na zkoušku, později si můžete koupit licenci, což doporučuji. Současně taky doporučuji neodhlašovat newsletter, který vám začne chodit, je to opravdu aktuální a přínosné know how. Jsou to návody, které jsou zcela praktické a konkrétní, žádné prázdné řeči. Učil jsem se program ovládat díky nim a stále se takto zlepšuji.

Newsletter pro správce WordPressu

Jste na volné noze a staráte se o klientské weby na WordPressu? Nebo pracujete ve škole, neziskovce či firmě a dostali jste web na starost? Nikdo vás pořádně neproškolil, ale čekají od vás, že to všechno zvládnete „sami od sebe“? A vy se chcete stát skutečně úspěšným správcem WordPressu?

Pomůžeme vám, tady jste na správném místě.

Každou středu posíláme odborný newsletter pro správce WordPressu. Je o tom, jak web optimalizovat, řešit jeho problémy, provádět obtížné úkoly a udržovat ho v technické kondici. Vysvětlujeme složité pojmy nebo důležité novinky.

Napsat komentář