WordPress mastermind

WordPress se nám trochu komplikuje. Už dávno neplatí, že to zvládne každý nebo že je to jednoduché. Přibývá dominantních pluginů, které si konkurují, a proto se zesložiťují, aby vynikly mezi ostatními. Kdo to má všechno umět ovládat?

Sám jak voják v poli?

Pokud se staráte aspoň o jeden WordPress, pak jistě znáte situace, kdy se jako sněhová koule nabalují vzájemně propojené situace. WordPress nelze aktualizovat, protože je na hostingu staré PHP. Když není aktuální WordPress, nejde aktualizovat klíčový plugin. V jeho současné verzi je ale chyba, která irituje majitele webu a vy ji máte vyřešit, je to přece jednoduché, říkali na internetu. Takže updatujete PHP a ono se to celé rozpadne, protože někde je nějaká komponenta, která nezohledňuje změny v PHP 8 (nebo jiné moderní). A už se to veze.

A těch webů máte víc a všude jsou nějaké jiné, podobné, ale vlastně rozdílné chyby.

Nechcete s tím třeba pomoct?

Já bych tipl, že byste pomoc uvítali. Ale málokdo má rozpočet na všechno to přepracování, které se tu vnucuje. To chce někoho, kdo na to sedne a všechno opraví. Přitom vy byste to asi zvládli, kdybyste věděli, čemu se vyhnout, co udělat jako první, jak si poradit s tímto typem chyby a jak si vytvořit osvědčený postup.

Tak vás bych rád vídal každých 14 dní na videohovoru a pravidelně v členské sekci naší odborné komunity. Pojmenoval jsem ji zatím pracovně „mastermind pro správce WordPressu“.

Ale ne, tohle řeší armáda správců

Tuhle práci dělám už tak deset let, stavím firmu WP-admin.cz. Mám každodenní zkušenosti s problémy všech možných webů a vím, že je to nekončící a někdy ubíjející práce. Neměli bychom ji vzdávat. Pokud se považujete za správce webu, tak ovlivňujete kvalitu internetu. Jeho bezpečnost a důvěryhodnost.

Já to považuji za zodpovědnost, kterou máme a neměli bychom ji ignorovat.

Pokud to tak cítíte a chcete být jako správce

 • zodpovědný
 • poučený
 • spokojený
 • úspěšný

…tak jsme na stejné vlně a já vám nabízím spolupráci.

Ještě si musím ujasnit, jestli ženy budou správcové, nebo správkyně. Protože velkou část těchto úkolů nesete právě vy, ženy, milé správkyně. 🙂 Někdo vám to předal jako úkol, nedal pořádné zadání, žádný návod a vy po večerech „řešíte web“.

Rád bych vám pomohl, aby vám to šlo rychleji od ruky a byly jste s výsledkem spokojené.

Náplň mastermindu

V minulých letech jsem prošel několika mastermindy a hodnotím je jako přínosné. Pokud je někdo kritizuje, možná k tomu má důvod, ale celý princip bych nerad odmítal. Když se pravidelně scházejí lidé, kteří řeší stejné problémy, tak si dokážou poradit a vzájemně se obohatit. To chápu jako hlavní smysl mastermindu.

Pak musí být samozřejmě celková koncepce, plán jednotlivých aktivit a vedení. Koncepce je tedy následující:

 • pravidelné hovory (1-2x měsíčně) s tématem a případně hostem
 • členská sekce s odbornými články, doporučeními, návody a dalším materiálem
 • chat nebo jiná platforma k diskuzi, možnost konzultace

Hlavním leitmotivem je úspěšný správce, tedy správce, který má vše pod kontrolou, je v obraze a problémy neodsouvá, nýbrž úspěšně řeší a odstraňuje. Při vstupu do mastermindu sestavíme plán pro rozvoj webu, který bude každý účastník realizovat – takže účast bude aktivní. A oblasti, na které se zaměřujeme:

 • technický stav webu, platforma – výběr, nastavení hostingu, optimální skladba pluginů
 • rychlost a optimalizace běhu – měření rychlosti, web core vitals, způsoby optimalizace
 • SEO a nalezitelnost – technické SEO, nástroje pro kontrolu, strukturovaná data
 • napojení externích služeb – GTM, GA4 a další externí služby
 • údržba a rozvoj – monitoring, zálohy, importy, exporty, odstraňování provozních chyb
 • e-shop a e-commerce – problematika zejména WooCommerce
 • právo, legislativa – cookies, licence, náklady na provoz
 • ladění a hledání chyb – jak najít chybu, jak ji odstranit
 • a další podle zájmu a aktuálnosti

Snahou bude hledat nejlepší řešení a expertízu, nikoliv průměrný výsledek. Samozřejmě, že každý umíme nainstalovat plugin pro FB pixel. Ale jak ho nastavit, aby podléhal souhlasu u cookies, jak ho nastavit v GTM, jak přidat konverzní kód, jak nepřidávat plugin pro každý podobný kód a jak řešit další podobné požadavky?

Spojme se

Tohle není pro každého. Cílem mastermindu je udělat z vás profesionálního správce, který při hledání chyb nevrací předchozí verzi webu a nevypíná slepě pluginy, protože mu to řekli ve skupině na Facebooku. Budeme si vybírat aktivní lidi.

Tak co, zaujalo vás to? Jdete do toho se mnou? Napište mi.

Momentálně jsem tuto aktivitu odložil, protože mám moc práce. Ale pokud se spojíme a bude nás pět, bude to pro mě motivace začít. 🙂

Newsletter pro správce WordPressu

Jste na volné noze a staráte se o klientské weby na WordPressu? Nebo pracujete ve škole, neziskovce či firmě a dostali jste web na starost? Nikdo vás pořádně neproškolil, ale čekají od vás, že to všechno zvládnete „sami od sebe“? A vy se chcete stát skutečně úspěšným správcem WordPressu?

Pomůžeme vám, tady jste na správném místě.

Každou středu posíláme odborný newsletter pro správce WordPressu. Je o tom, jak web optimalizovat, řešit jeho problémy, provádět obtížné úkoly a udržovat ho v technické kondici. Vysvětlujeme složité pojmy nebo důležité novinky.

Napsat komentář