WordPress v různých jazycích

Jak nastavit WordPress, aby byl česky, jak používat více jazyků pro redakční část, jak pro web samotný a jak texty překládat.

WordPress můžete instalovat v češtině, ale pokud se vám to nepovede nebo už je nainstalovaný v angličtině, můžete ho vcelku snadno počeštit. Nejsou k tomu potřeba žádné speciální pluginy, ale překladové soubory.

Jak naučit WordPress česky

Stáhněte si aktuální verzi WordPressu v češtině a zip soubor si rozbalte
Na FTP nakopírujte do adresáře wp-content/languages soubory admin-cs_CZ.po, admin-cs_CZ.mo, continents-cities-cs_CZ.po, continents-cities-cs_CZ.mo, cs_CZ.po a cs_CZ.mo. Nyní zamiřte v administraci WordPressu do sekce Nastavení > Obecné a dole vyberte ze seznamu dostupných jazyků češtinu.

Jak použít WordPress ve slovenštině, němčině nebo jiném jazyce

Pokud chcete místo češtiny jiné (další) jazyky, postupujte stejně, jen si vždy stáhněte WordPress ve vybraném jazyce. Všechny překlady uložte do adresáře wp-content/languages na serveru, jazyk redakce si pak může každý uživatel vybrat podle sebe. Současně tak mohou v systému pracovat různě hovořící uživatelé.

Dříve se pro nastavení jazyka používalo nastavení WPLANG v souboru wp-config.php. Sice ještě funguje, ale už je oficiálně v důchodu a používat se už nemá.

Jak vytvořit jazykové verze webu

Pro vytvoření jazykových verzí výsledného webu (tedy pro čtenáře) se používají v podstatě dva pluginy, s oběma je těžký život:

  • placený WPML (WordPress Multi Language)
  • bezplatný Polylang

Oba fungují stejně – vytvoří mezivrstvu mezi všemi textovými řetězci, které v prostředí WordPressu existují, a požadavkem na zobrazení textu ve vybraném jazyce. To znamená, že úplně každý textík je potřeba přeložit a správně spárovat s jeho variantami v jiných jazycích. Nejde jen o články nebo stránky, ale obsah widgetů a jejich názvy, servisní texty (různá tlačítka, odkazy), zprávy v e-mailech, vlastnosti produktů, textů ve sliderech (!) a mnoho dalšího. V případě dvou až čtyř jazyků se to ještě dá uchodit, ale pět a více už je nezvladatelných.

Tyto pluginy poskytují vždy takovou verzi obsahu (článku, produktu), která odpovídá aktuálně vybranému jazyku. Všechny články jsou spárovány napříč jazyky – když v e-shopu kliknete na vlaječku jazyka, zobrazí se stejný produkt v daném jazyce.

Oba pluginy ale trpí stejnými problémy – obtížná správa textů, náročné hledání chyb a hlavně jejich odstraňování. Další problémy představují aktualizace obou pluginů. Bývají poměrně často, přinášejí další komplikace a některé chyby neřeší. Je potřeba to přetrpět, lepší řešení není. I když…

Jazykové mutace pomocí sítě webů (multisite)

Docela dobrým východiskem je síť webů. WordPress se nainstaluje ve speciálním režimu, v němž jedna fyzická instalace obsahuje libovolné množství podřízených webů, z nichž každý z nich funguje nezávisle. To znamená, že neexistuje dokonalé propojení mezi jednotlivými články nebo produkty. Ale plugin Multisite Language Switcher vám pomůže spojit položky ručně, což mnohdy může stačit a hlavně je toto řešení stabilnější než výše uvedené pluginy.

Multisite je trochu jiný WordPress, najednou vám připadne, že všechno, co důvěrně znáte, funguje jinak, ale rozhodně ho pro účely jazykových mutací doporučuji a používám. A znám weby, které fungují v síti webů a na každém z nich je instalovaný WPML. Ale o multisite až jindy.

 

Napsat komentář