Jak skrýt web před zraky návštěvníků

Potřebujete na svůj web doplnit nové materiály, upravit titulní stránku, aktualizovat spoustu komponent nebo provést další výrazné změny, během kterých se vzhled a chování webů dočasně změní k horšímu. Něco někde vypadne, přestane fungovat, chvíli vám bude trvat, než to opravíte. Máte to v plánu, nejde o havárii. Jenže musí to vidět vaši čtenáři?

Nikdo nemusí vidět do kuchyně

Jasně, že nemusí. Takové servisní činnosti by vůbec vidět neměli, je to jak nepořádek v kuchyni. Jídlo skvělé, ale připálené mastné pánve nikdo vidět nemusí. Naplánujte tedy odstávku předem, dejte o ní vědět uživatelům a mezitím si nainstalujte některý z pluginů, které zapínají servisní režim, anglicky maintenance mode nebo under construction. Třeba plugin jménem Maintenance.

A co udělá? Nahradí web jednou „čekací“ stránkou, na kterou napíšete, co se děje a kdy budete zpět online. Na pozadí umístěte pěknou fotku a nechte ji trochu rozmáznout (blur). Vypadá to pěkně. Můžete se rozhodnout, zda na stránce nechat přihlašovací formulář, zda se má web hlásit stavem 503, tedy dočasně nedostupný. Vybrané stránky můžete zpřístupnit, ale jinak platí, že všechny požadavky skončí na této stránce. Do administrace webu se samozřejmě přihlásit můžete, a to přes klasické adresy /wp-admin, resp. /wp-login.php.

Existuje množství různých další pluginů asi pět z nich se jmenuje „Maintenance mode“. Pokud bych nevyužil výše uvedený, pak bych dal šanci ještě WP Maintenance Mode, který má i odpočet do spuštění, nebo YITH Maintenance Mode, který má různé vzhledy a množství možností (např. sběr e-mailů, když lidi chtějí hned po spuštění vědět, že jste opět online). Některé premium šablony mají servisní režim zabudovaný, pak ho klidně využijte.

Nejdrsnější způsob, jak web odstavit, je pomocí záznamu v souboru .htaccess: deny all. Není to ale vůbec kamarádské, tak to zmiňuji jen jako technický způsob řešení situace. Podobně lze pomocí souboru .htpasswd nastavit heslo, které je potřeba zadat, když chcete na web vstoupit. Používá se hlavně při vývoji nových webů jako zásadní vstupní bariéra. Ale na čtenáře blogu bych to nezkoušel.

Kdy režim zapínat?

Když aktualizujete WordPress nebo jeho součásti, přepne se na pár chvil také do servisního režimu. Ten je ale vůči čtenářům značně neatraktivní, protože se pouze zobrazí věta, že „web prochází pravidelnou aktualizací, zkuste to prosím později“. Tento režim můžete obejít právě tím, že předtím zapnete některý z pluginů.

Pokud se během aktualizace nepovede všechno podle plánu a proces skončí před svým dokončením, může se stát, že web zůstane „trčet“ v tom systémovém servisním režimu. Nedostanete se ani do redakce, webu prostě bude nepřístupný i pro vás.

V takovém případě se přihlaste na FTP a smažte soubor .maintenance. Začíná tečkou, bude tedy pravděpodobně skrytý. Slouží jako příznak toho, že web je v režimu aktualizací. Tak ho smažte a web se zase probere.

Autorem fotky je Port of San Diego

Newsletter pro správce WordPressu

Jste na volné noze a staráte se o klientské weby na WordPressu? Nebo pracujete ve škole, neziskovce či firmě a dostali jste web na starost? Nikdo vás pořádně neproškolil, ale čekají od vás, že to všechno zvládnete „sami od sebe“? A vy se chcete stát skutečně úspěšným správcem WordPressu?

Pomůžeme vám, tady jste na správném místě.

Každou středu posíláme odborný newsletter pro správce WordPressu. Je o tom, jak web optimalizovat, řešit jeho problémy, provádět obtížné úkoly a udržovat ho v technické kondici. Vysvětlujeme složité pojmy nebo důležité novinky.

2 komentáře u „Jak skrýt web před zraky návštěvníků“

Napsat komentář