Standardní vyhledávací políčko prohledává titulky článků a jejich obsah. To přestává stačit v okamžiku, kdy váš web obsahuje množství různých dat, v nichž potřebujete vyhledávat. Třeba taky produkty v e-shopu
Pokud hledáte způsob, jak dostat svůj web do výsledků vyhledávání, pak vás bude zajímat článek o WordPress a SEO.
Vyhledávání stránek na WordPressu
Relevanssi pro vyhledání výsledků používá předem připravenou databázi. Nejprve si tedy po instalaci projde celou databázi WordPressu a podle parametrů, které zadáte, si uloží všechny možné výsledky (přesněji řečeno popis možných výsledků). Můžete si určit konkrétní custom fields, které se mají prohledávat. Pokud tedy chcete hledat podle SKU (stock keeping unit, česky předpokládám skladová jednotka, ale spíše se používá katalogové číslo, i když to nebývá číslo:-)), pak v nastavení do políčka Custom fields to index: zadejte _sku. Nezapomeňte pak kliknout na vytvoření nového indexu, tedy seznamu předpřipravených výsledků.
Pokud máte velký web, resp. hodně záznamů, které se musí naindexovat, pak je pravděpodobné, že proces skončí chybou 500. Abyste se tomu vyhnuli, použijte nahoře tlačítko Continue indexing a zadejte počet dokumentů, které se mají v tomto kroku zpracovat (jak velké číslo, to zjistěte zkoušením, než dojde k chybě). Až bude databáze výsledků (tzv. indexace) hotová, vyhledávání v ní je otázkou milisekund. Nasazovali jsme to na webu, kde jsou tisíce produktů a jejich variant, v databázi bylo přes 600 000 záznamů.
Zajímavě vypadá taky plugin Ajax Search Lite, který zobrazuje výsledky ihned, jak píšete vyhledávací dotaz (to je ten AJAX). Netestoval jsem, jak je na tom s výkonem, u větších databází bych čekal zpomalené reakce.
Fazetové vyhledávání a filtrování
Specifický způsob hledání je tzv. fazetové vyhledávání (fazeta v tomto smyslu chápu jako aspekt, klíčová vlastnost). Funguje tak, že si ve vyhledávacím poli vyberete omezení na typ dokumentu nebo typ obsahu, kde se má vyhledávat. V podstatě jde o kombinaci filtru a vyhledávání. Typickým příkladem je placený plugin FacetWP.
Indexovací stroje a rozsáhlé databáze
Když máte fakt velký web, zjistíte, že struktura databáze WordPressu není pro efektivní prohledávání ideálně navržena. Je to strašlivě pomalé, takže je potřeba vytvořit menší databázi s možnými výsledky (viz výše indexace) nebo zapojit další – trochu profesionálnější – nástroje. Jedním z nich je Apache Solr, serverová služba umožňující prohledávat velké zdroje dat. Abyste jejím prostřednictvím mohli prohledávat také WordPress, potřebujete plugin Solr Search for WordPress. Není to samozřejmě určeno pro jeden blog nebo web, jde o firemní až korporátní software (myšlen hlavně celý Solr).
Podobnou aplikací je ElasticSearch, stejně jako Solr využívá knihovny Lucene, což je jakýsi základ mnoha vyhledávačů (umí třeba hledat na úrovni slovních komponent v různých jazycích, tedy pozná předpony, přípony, kořeny slov atp).
Napojení na WordPress je možné díky ElasticPress nebo Fantastic ElasticSearch. Ale to už jsme opravu daleko od běžného firemního nebo osobního webu. Někdy příště se zaměříme na vyhledávání v produktech WooCommerce.
Dobrý den,
díky za článek… cháp to dobře, že WP neumí základní vyhledávání s logickými operátory?
A dále bych potřeboval zobrazit stránku s výsledky, kde budou určité kategorie, ale jiné ne (Kategorie A not B), popřípadě to kombinovat ještě se štítky. Zatím jsem to nikde nenašel.. pokud to jde, jak na to?
Díky
Ahoj, Jakube, používá se operátor AND, možná bude fungovat ještě OR, ale třeba NOT už ne. Pak už se vyplatí vzít to do vlastních rukou a upravit si to.
Pro upravené výsledky vyhledávání se upraví dvě věci:
Více třeba v článku o WordPress loopu.