Co jsou shortcode, widgety a jak se ve WordPressu využívají

WordPress není jen platforma pro blog, už dávno ne. Není to ani pouhý redakční systém, do kterého se nahraje šablona a on zobrazuje články a fotogalerie. Je to stále více platforma pro webové aplikace. A jako taková obsahuje množství univerzálních prvků a nástrojů, které lze využít při tvorbě vlastní aplikace.

K čemu je shortcode

Základním prvkem, který dává programátorovi a následně uživateli různé možnosti, je shortcode. Jde vlastně o makro s parametry, zapisuje se do hranatých závorek a může vypadat třeba takto:

[mygallery ids="1,3,7,19,39,41" columns="2"]

Tento hypotetický příklad znamená, že na místě, kde je shortcode vložen, se místo něj zobrazí fotogalerie šesti obrázků, jejichž čísla jsou v parametru ids. Obrázky budou zobrazeny ve dvou sloupcích (columns) a tedy třech řádcích.
Mé oblíbené univerzální pluginy pro práci se shortcody jsou následující:

  • Shortcodes Ultimate – přidává množství praktických a využitelných prvků pro interakci s uživatelem nebo hezké zobrazení informací (tlačítka, boxíky, sekce, sloupce, zvýraznění a další)
  • Bootstrap Shortcodes for WordPress – sada shortcodů pro využití Twitter Bootstrap
  • Better Font Awesome – umožňuje využít ikony z FA
  • List category posts – vypisuje seznam článků podle zadaných parametrů, je možné vytvořit si šablonu pro jejich výpis, aby seděla do vzhledu webu
  • Lightweight Grid Columns – často používám šablonu GeneratePress a tento plugin se shortcody umožní vytvářet responzivní sloupce

Okno pro vložení shortcodů

Výhody shortcodů

Lze je použít na mnoha místech, všude, kde je editor, obvykle se tam také zpracují (někdy je potřeba jejich zpracování mimo tělo článku povolit). Takže také ve widgetech. Lze je dokonce spustit také na úrovni PHP. Shortcody jsou základem pro fungování různých nadstavbových vizuálních editorů, protože jsou jediným způsobem, jak do konkrétního článku dostat individuální obsah, který nelze vložit běžným editorem. Např. pokud chcete v článku vytvořit překlikávací záložky (karty), jinak než shortcodem to neuděláte. Shortcody lze vnořovat do sebe. Většinou bývají párové, ale není to podmínka.

Nevýhody shortcodů

Pro drtivou většinu uživatelů už jde o programování, se kterým nechtějí mít nic společného, je to jakýsi kryptický kód, který nebudou používat. Proto vznikly vizuální editory, které za cenu zpomalení a zkomplikování celé práce odstíní uživatele od použití shortcodů (editor je zkrátka jen vrstva navíc kvůli pohodlí).

Je ale pravda, že mnohdy jsou shortcody nepřehledné, není snadné pamatovat si jejich parametry. Při troše štěstí vám plugin pomůže nějakým průvodcem nebo přidá tlačítka do editoru. Při vytváření složitějších konstrukcí (třeba sloupců a řádků) musí mít člověk prostorovou představivost – musí tedy vědět, co bude výsledkem, jinak se v tom ztratí.

Pokud změníte šablonu nebo vypnete plugin, který zajišťoval zpracování shortcodu, pak se místo výsledku zobrazí jen text v hranatých závorkách – shortocode se prostě nezpracuje.

Widget area a widgety

Druhým základním prvkem jsou oblasti pro widgety a samotné widgety. Původně se oblastem říkalo sidebar, česky boční sloupec, protože se používaly výhradně ve sloupci. Zobrazovaly např. archiv rubrik, aktuální články, poslední komentáře. Dnes už slouží jako prostor v hlavičce, patičce, ale i uprostřed různých stránek. Pomocí dobře rozložených oblastí pro widgety lze třeba vytvořit kostru titulní stránky, do které si uživatel doplní vlastí obsah – to jsem použil např. na Deníku neziskovky.

Widgety pro titulku deníku neziskovky

Postupem času se widgety používaly pro různé další účely a staly se z nich univerzální nástroje pro vytváření obsahu stránek. Widget bývá často vizuální variantou shortcodu, i když to není pravidlem. Jde zkrátka o blok umístěný do oblasti pro widgety, který zobrazuje nějaké informace. Filtry produktů ve WooCommerce, poslední komentáře, náhodný obrázek z mediální knihovny nebo doporučený článek. Mé oblíbené univerzální pluginy:

  • Flexible Posts Widget nebo Ultimate Posts Widget – zobrazují výběr článků podle mnoha parametrů, podporují i vlastní taxonomie, používám na webech velmi často, když potřebuji výpis (typicky opět na titulce Deníku neziskovky),
  • WP Editor Widget – standardně je mezi widgety jen možnost vložit HTML nebo běžný text, tento plugin vytvoří nový typ widgetu s běžným editorem, což představuje úžasnou úlevu a ulehčení (kdo se chce otravovat s HTML?)
  • Widget Logic – přidá ke každému widgetu možnost pomocí podmínek ovlivňovat, na kterých stránkách se zobrazí

Výhody widgetů

Oblasti pro widgety lze často dynamicky vytvářet a spojovat s konkrétními stránkami, musí to ale podporovat šablona. Widgety lze různě přemisťovat, mívají dostatek parametrů pro srozumitelné nastavení, tvoří kreativní nástroj pro formování webu bez nutnosti něco programovat. Pomocí pluginů lze přidat podmínky, na kterých stránkách se widgety mají výběrově zobrazovat.

Nevýhody widgetů

Pouze šablona definuje, kde se oblasti pro widgety zobrazují, záleží plně na ní, jaké možnosti dá k dispozici. Pokud chcete oblast někde, kde není, je potřeba programátorská úprava šablony (která nebývá složitá).

Widgety se zobrazují na všech stránkách, které využívají danou oblast. Pokud chcete v oblasti na jedné stránce zobrazit widget A a na jiné stránce na stejném místě widget B, musíte to řešit instalací pluginu jako např. zmíněný Widget Logic.

Na závěr jen dodám, že widgety a shortcody se používají běžně a je normální, že skoro každý plugin nějaký widget nebo shortcode vytváří a používá. Když si třeba vytvoříte nový formulář, do stránky ho vložíte shortcodem, do sloupce nebo do patičky widgetem.

Napsat komentář