fbpx

Jak vytvořit kontaktní nebo objednávkový formulář

Formuláře slouží první k řadě k tomu, aby vám jejich prostřednictvím mohli návštěvníci poslat zprávu. Mohou být poměrně hloupé, kdy vám zprávu odešlou jenom e-mailem, ale mohou být také chytré. To v případě, kdy umí zprávu napojit do vašeho CRM nebo jiného systému.

Pod pojmem chytré formuláře chápu tedy formuláře, jejichž příprava si vyžádala poměrně dost úsilí a jejich výstupem je více akcí. Jejích účelem je automatizace určité fáze komunikace s budoucím klientem (jde tedy o fázi získávání klienta). Každý formulář má tyto vlastnosti:

 • obsahuje jen ta políčka, která jsou v dané situaci potřeba; políčka jsou pečlivě popsaná a česky reagují na vloženou hodnotu,
 • reaguje na odeslání, po kliknutí na tlačítko se
  • zobrazí děkovná zpráva, nebo
  • se načte zcela nová stránka (děkovací stránka, thank you page) s dalšími instrukcemi
 • odesílá e-mailové zprávy s naprosto konkrétním obsahem
  • návštěvníkovi, který formulář vyplnil a odeslal,
  • vám jako majiteli webu,
 • ukládá data do archivu webu nebo do jiné aplikace

E-maily, které reagují na odeslaný formulář, by měly být zcela konkrétní a návodné. Odesílající by měl dostat shrnutí toho, co odeslal a přesné informace, co se stane nyní. Vy jako provozovatel byste měli dostat informace, které dotyčný odeslal, a taktéž instrukce, co máte dělat, co tazatel nyní očekává. Protože jde o automat, který bude fungovat dlouho, je pravděpodobné, že postup zapomenete, tak si ho zapište do e-mailu, pokaždé pak budete postupovat stejně.

Každý formulář by měl být adekvátní situaci, v ideálním případě vytvořený na míru pro každý produkt nebo službu. Samozřejmě pokud jsou vaše služby v principu stejné, je možné použít univerzální formulář s rozhodujícím výběrem, ale vždycky dělá dobrý dojem, když je formulář nenápadný a k věci.

Mnohé premium šablony obsahují vlastní formulář, který lze málo nebo ještě méně upravovat nebo překládat. Obvykle nemá žádná nastavení ohledně reakcí a neukládá odeslaná data v redakční části. Bohužel někdy bývá zadrátovaný do stránky typu Kontakt, takže se pak musí vymýšlet, jak to obejít. Z nějakého reálného důvodu jsme zatím vždy instalovali některý z níže uvedených pluginů.

Nejpoužívanější pluginy

Mezi nejpopulárnější pluginy patří Contact Form 7. Vytváření formuláře probíhá pomocí textových kódů, které ale nemusíte vkládat ručně, s nastavením každého z nich vám pomůže konfigurační okno. Výhodou je, že můžete vložit tlačítko pro nahrávání souboru. Trochu nevýhoda je, že reakční zprávy (např. když nezadáte hodnotu do políčka nebo je špatná) se nastavují pro každý formulář zvlášť (obvykle ale nebývá potřeba, aby byly originální).

Contact Form 7: Vytváření formuláře
Contact Form 7: Vytváření formuláře

Mým oblíbeným pluginem je Ninja Forms, který se dá velmi dobře rozšiřovat programátorsky (používá hooky a dostatek CSS tříd). Formuláře se vytvářejí interaktivně pomocí myši. Jde o robustnější kus softwaru, některé věci jsou pracnější na nastavení, ale nabízejí zase velké množství variant; např. reakce na zprávu je standardně e-mail, zpráva na obrazovce a přesměrování, ale můžete si vytvořit vlastní. Existuje množství placených i neplacených modulů. Zatím mi chybělo nahrávání souborů (znám jen tento placený modul), v tom má výhodu CF7, a responzivita (tu jsem si doprogramoval, pluginů několik existuje).

Další z populárních pluginů je placený Gravity Forms. Neměl jsem zatím příležitost s ním pracovat, znám ho jen z informací na webu. Jde o komplexní placený software, s nímž lze realizovat složité formuláře včetně dotazníkových, umí používat podmínkové větvení, rozložit formuláře do kroků, má své statistiky a mnoho dalších funkcí.

Našel jsem nedávno Caldera Forms, s nímž jsem zatím nepracoval, ale nabízí tolik možností, že mě hned zaujal. Tvorba formuláře probíhá pomocí myši, nastavování je velmi pohodlné. K dispozici jsou podmínky, vlastní proměnné, nastavení responzibility a další hodnoty; ovládání je rychlé (což třeba pro Ninja Forms zrovna neplatí).

Caldera Forms: Vytváření formuláře
Caldera Forms: Vytváření formuláře
Fomulářové pluginy ale mohou sloužit také jako základ interaktivní kalkulačky pro výpočet různých plateb v závislosti na několika parametrech. S výsledkem už můžete pracovat jako s reálnou poptávkou.

Mezi placené pluginy, které dokáží připravit propracované formuláře, patří WPForms, Formidable Forms, Captain Form, VFB Pro. To jen pro zmapování trhu, zkušenosti s nimi nemám, třeba se ale budou hodit.

CaptainForm: Vytváření formuláře
CaptainForm: Vytváření formuláře

 

Šablona Divi pro váš web

Divi WordPress Theme

Napsat komentář