Kde získat šablony a pluginy: 3 zdroje a 17+ tipů na online tržiště

WordPress obsahuje v základní instalaci tři šablony, které jsou plně funkční a použitelné pro váš web. Ale málokdo je používá na složitější weby, protože jsou vcelku jednoduché a protože jsou součástí všech WordPressů, lze na ně narazit v globálním měřítku poměrně často. Hodí se zkrátka třeba jen na blog nebo velmi jednoduchý web. AKTUALIZOVÁNO.

Programátoři šablon se podle nich naučí, co všechno mají šablony umět, pokud začínají programovat vlastní šablonu. Jsou tedy také živou technologickou ukázkou.

Pluginy jsou v základní instalaci pouze dva: Akismet a Hello Dolly. Akismet slouží k boji proti spamu a je nutné ho napojit na službu Akismet.com, která je zdarma jen pro jeden web v osobním použití. Hello Dolly je ukázkový plugin a pocta Luisi Armstrongovi (každá nový verze WordPressu je poctou nějakému jazzovému hudebníkovi). Takže oba lze v podstatě odstranit a pluginy začít instalovat třeba podle našeho doporučení.

Jenže odkud?

Zdroj první: WordPress.org

WordPress jako software je napojený na službu wordpress.org, odkud můžete instalovat bezplatné pluginy a šablony. To je tedy hlavní zdroj, stačí v hlavní nabídce zobrazit sekci Vzhled > Šablony. Zobrazí se vám aktuální nabídka bezplatných šablon, které jsou nahrané v úložišti na adrese https://wordpress.org/themes/.

Instalace šablon ve WordPressu
Instalace šablon ve WordPressu

V případě pluginů je to podobné, v nabídce jsou pod názvem Pluginy a pod položkou Instalace pluginů. Na webu je najdete na adrese https://wordpress.org/plugins/.

instalace pluginů
Instalace pluginů

Nové pluginy nebo šablony z toho úložiště se nestahují z webu, instalují se přímo ve vašem WordPressu, k tomuto účelu slouží právě výše popsané propojení.

Výhody

  • velké množství pluginů a šablon různých funkcí a vzhledu
  • prošly kontrolou na bezpečnost a funkčnost
  • existuje k nim základní podpora (nalezená chyba je co nejdřív odstraněna)

Nevýhody

  • šablony jsou často velmi omezené, některé nepovedené nebo neoriginální
  • někdy je obtížné najít kvalitní a funkční plugin/šablonu
  • nejsou záruky funkčnosti ani rozvoje vybraného doplňku

Zdroj druhý: Na míru

Šablony a pluginy si můžete nechat napsat na míru. Potřebujete programátora, v případě šablony také grafický návrh, resp. grafika. Práce může vzniknout úplně na zelené louce, nebo na základě již existující šablony nebo doplňku (díky licenci GNU GPL, která to umožňuje).

Výhody

  • vývoj a výsledek máte zcela pod kontrolou
  • můžete použít existující software
  • v případě funkcí nejste ničím omezeni

Nevýhody

  • je to drahé, nějakou dobu to bude trvat, náklady nesete sami
  • pokud nejste softwarová firma, výsledek použijete jenom jednou, zřejmě ho nebudete prodávat
  • nemáte tolik testerů, jako pluginy/šablony veřejně dostupné, takže hrozí vyšší chybovost

Zdroj třetí: Koupit hotovou šablonu nebo plugin (tzv. premium)

Šablonu nebo plugin si můžete koupit za ceny od pěti do několika stovek dolarů. Většina těchto doplňků se buď kupuje

  • jednou, „do konce života“, nebo
  • na rok a jeden web

Ceny bývají např. 5, 9, 19, 29, 39, 49, 59, 69, 99, 129, 149, 199 dolarů, přičemž ty nejvyšší částky se týkají už licence na více webů. Při obnovování ročního poplatku máte obvykle cenu o 50 % nižší oproti ceně za prvotní nákup. Obvykle také získáte slevu na zakoupení dalších šablon, nebo vstupu do „klubu“.

Seznam vybraných tržišť

  1. Studio Press, původně Array Themes, v roce 2018 zakoupeno WP-Engine.com – moderní šablony založené na frameworku Genesis, lze je použít (podle všeho) jen v rámci hostingu WP-engine.com
  2. Catch Themes – 100 dolarů na rok, nebo jednotlivé nákupy od 40 dolarů na rok
  3. Elegant Themes – vše se točí kolem populární šablony Divi a jejího Builderu, pak také pluginu Monarch pro sociální sítě a Bloom pro e-mailový marketing; přístup ke všem je pomocí klubového poplatku od 89 dolarů na rok, případně 249 dolarů navždy
  4. Envato Market – jedno z největších tržišť šablon, pluginů a skriptů, součástí jsou známé ThemeForest a CodeCanyon, různé ceny doplňků, velká nabídka, extrémně populární služba
  5. Rocket Theme – šablony a desítka pluginů, roční poplatek za klub, nebo jednotlivé nákupy
  6. Simple Themes – přístup od 39 dolarů na 3 měsíce (všechny šablony), resp. 79 dolarů na rok, nejsou prodlužovací poplatky, aktualizace jen po dobu, kdy platíte
  7. Templatic – 100+ šablon, 35 pluginů, vstup do klubu 299 dolarů/navždy, jednotlivé prodeje od 49 dolarů; pluginy se zaměřují na vytváření adresářů, např. realit, nabídek práce nebo událostí
  8. Tesla Themes – 60 šablon, přístup ke všem od 99 dolarů ročně, jednotlivé nákupy od 58 dolarů/rok
  9. Theme Isle – přes 20 šablon za 99 dolarů na rok pro tři weby
  10. Theme Trust – cca 20 estetických a vymazlených šablon ve dvou sekcích – 58 a 49 dolarů za rok
  11. Themify.me – 1 šablona na rok za 49 dolarů, vstup do klubu 79 dolarů na rok (všechny šablony, podklady, doplňky), šablony používají vizuální editor Builder Pro
  12. The Theme Foundry – 11 šablon za 79 dolarů na rok, dále vizuální editor Make za 0, 99, 299 dolarů
  13. Šablony a pluginy 9seeds – cca 30 šablon (každá po 60 dolarech) založených na Genesis Framework a zaměřených na konkrétní oblast podnikání
  14. WPZoom – přes 35 šablon za 149 dolarů na rok, jednotlivé prodeje za 69 dolarů na rok, šablony mají vysokou úroveň
  15. MyThemeShop  – ceny od 69 dolarů, poměrně často přijde mailem nabídka na jednu z šablon za 19 dolarů; tip napsal Tomáš Krause, díky.

Výhody

  • většinou kvalitní doplněk s funkcemi, které bezplatné verze nemají, nebo bezplatné verze neexistují
  • podpora výrobce v různých formách od e-mailové až po telefonickou (liší se dle nákupní ceny)

Nevýhody

  • mnohé pluginy budí dojem, že jsou předražené, ačkoliv je to právo autorů – stanovit cenu svého produktu dle uvážení (např. některé pluginy od WooThemes stojí stovky dolarů ročně)
  • pluginy, ale hlavně šablony, nejsou česky a někdy vzniká problém s počeštěním (to samé platí i pro slovenštinu, samozřejmě)
  • komplikace při údržbě a aktualizacích, obtížná správa licenčních klíčů a nových verzí pluginu nebo šablony, viz náš článek na webu WP-admin.cz: WordPress a licence: Pár otázek a odpovědí majitelů webů

Ještě jedna možnost

Existuje ještě jedna možnost – šablony zdarma, které mají takovou ohromnou přidanou hodnotu, že vás mohou zbavit rozhodovací paralýzy. Jen o nich málokdo ví a do výběru se obvykle nedostanou. Jsou to šablony, které samy o sobě nevypadají nijak úžasně, jsou totiž především nástrojem pro vytváření vzhledu přímo na webu. A nejde přitom jen o vizuální editor, ten nakonec ani není podmínkou. Tyto šablony se často označují slovem framework a doporučit vám z nich můžeme třeba GeneratePress.

Přečtěte si článek o šabloně GeneratePress, která je v základu zdarma. Má vlastnosti profesionální placené šablony, které získáte zakoupením placeného doplňku.

Newsletter pro správce WordPressu

Jste na volné noze a staráte se o klientské weby na WordPressu? Nebo pracujete ve škole, neziskovce či firmě a dostali jste web na starost? Nikdo vás pořádně neproškolil, ale čekají od vás, že to všechno zvládnete „sami od sebe“? A vy se chcete stát skutečně úspěšným správcem WordPressu?

Pomůžeme vám, tady jste na správném místě.

Každou středu posíláme odborný newsletter pro správce WordPressu. Je o tom, jak web optimalizovat, řešit jeho problémy, provádět obtížné úkoly a udržovat ho v technické kondici. Vysvětlujeme složité pojmy nebo důležité novinky.

6 komentářů u „Kde získat šablony a pluginy: 3 zdroje a 17+ tipů na online tržiště“

Napsat komentář