fbpx

Kde získat šablony a pluginy: 3 zdroje a 17+ tipů na online tržiště

WordPress obsahuje v základní instalaci tři šablony, které jsou plně funkční a použitelné pro váš web. Ale málokdo je používá na složitější weby, protože jsou vcelku jednoduché a protože jsou součástí všech WordPressů, lze na ně narazit v globálním měřítku poměrně často. Hodí se zkrátka třeba jen na blog nebo velmi jednoduchý web. AKTUALIZOVÁNO.

Programátoři šablon se podle nich naučí, co všechno mají šablony umět, pokud začínají programovat vlastní šablonu. Jsou tedy také živou technologickou ukázkou.

Pluginy jsou v základní instalaci pouze dva: Akismet a Hello Dolly. Akismet slouží k boji proti spamu a je nutné ho napojit na službu Akismet.com, která je zdarma jen pro jeden web v osobním použití. Hello Dolly je ukázkový plugin a pocta Luisi Armstrongovi (každá nový verze WordPressu je poctou nějakému jazzovému hudebníkovi). Takže oba lze v podstatě odstranit a pluginy začít instalovat třeba podle našeho doporučení.

Jenže odkud?

Zdroj první: WordPress.org

WordPress jako software je napojený na službu wordpress.org, odkud můžete instalovat bezplatné pluginy a šablony. To je tedy hlavní zdroj, stačí v hlavní nabídce zobrazit sekci Vzhled > Šablony. Zobrazí se vám aktuální nabídka bezplatných šablon, které jsou nahrané v úložišti na adrese https://wordpress.org/themes/.

Instalace šablon ve WordPressu
Instalace šablon ve WordPressu

V případě pluginů je to podobné, v nabídce jsou pod názvem Pluginy a pod položkou Instalace pluginů. Na webu je najdete na adrese https://wordpress.org/plugins/.

instalace pluginů
Instalace pluginů

Nové pluginy nebo šablony z toho úložiště se nestahují z webu, instalují se přímo ve vašem WordPressu, k tomuto účelu slouží právě výše popsané propojení.

Výhody

 • velké množství pluginů a šablon různých funkcí a vzhledu
 • prošly kontrolou na bezpečnost a funkčnost
 • existuje k nim základní podpora (nalezená chyba je co nejdřív odstraněna)

Nevýhody

 • šablony jsou často velmi omezené, některé nepovedené nebo neoriginální
 • někdy je obtížné najít kvalitní a funkční plugin/šablonu
 • nejsou záruky funkčnosti ani rozvoje vybraného doplňku

Zdroj druhý: Na míru

Šablony a pluginy si můžete nechat napsat na míru. Potřebujete programátora, v případě šablony také grafický návrh, resp. grafika. Práce může vzniknout úplně na zelené louce, nebo na základě již existující šablony nebo doplňku (díky licenci GNU GPL, která to umožňuje).

Výhody

 • vývoj a výsledek máte zcela pod kontrolou
 • můžete použít existující software
 • v případě funkcí nejste ničím omezeni

Nevýhody

 • je to drahé, nějakou dobu to bude trvat, náklady nesete sami
 • pokud nejste softwarová firma, výsledek použijete jenom jednou, zřejmě ho nebudete prodávat
 • nemáte tolik testerů, jako pluginy/šablony veřejně dostupné, takže hrozí vyšší chybovost

Zdroj třetí: Koupit hotovou šablonu nebo plugin (tzv. premium)

Šablonu nebo plugin si můžete koupit za ceny od pěti do několika stovek dolarů. Většina těchto doplňků se buď kupuje

 • jednou, „do konce života“, nebo
 • na rok a jeden web

Ceny bývají např. 5, 9, 19, 29, 39, 49, 59, 69, 99, 129, 149, 199 dolarů, přičemž ty nejvyšší částky se týkají už licence na více webů. Při obnovování ročního poplatku máte obvykle cenu o 50 % nižší oproti ceně za prvotní nákup. Obvykle také získáte slevu na zakoupení dalších šablon, nebo vstupu do „klubu“.

Seznam vybraných tržišť

 1. Studio Press, původně Array Themes, v roce 2018 zakoupeno WP-Engine.com – moderní šablony založené na frameworku Genesis, ceny od 25 dolarů za měsíc (300 za rok)
 2. Catch Themes – 100 dolarů na rok, nebo jednotlivé nákupy od 40 dolarů na rok
 3. Elegant Themes – obsahuje cca 90 šablon, desítku pluginů, přístup ke všem pomocí klubového poplatku od 89 dolarů na rok, populární služba; tady najdete šablonu Divi
 4. Envato Market – jedno z největších tržisť šablon, pluginů a skriptů, součástí jsou známé ThemeForest a CodeCanyon, různé ceny doplňků, velká nabídka, populární služba
 5. PipDig.co – cca 20 šablon, každá 59 dolarů
 6. Rocket Theme – šablony a desítka pluginů, roční poplatek za klub, nebo jednotlivé nákupy
 7. Simple Themes – přístup od 39 dolarů na 3 měsíce (všechny šablony), resp. 79 dolarů na rok, nejsou prodlužovací poplatky, aktualizace jen po dobu, kdy platíte
 8. Templatic – 100+ šablon, 35 pluginů, vstup do klubu 299 dolarů/navždy, jednotlivé prodeje od 49 dolarů
 9. Tesla Themes – 60 šablon, přístup ke všem od 99 dolarů ročně, jednotlivé nákupy od 58 dolarů/rok
 10. Theme Fuse – celkem 9 šablon, jedna šablona od 59 dolarů (podpora napořád), nebo celoživotní přístup ke všemu za 250 dolarů
 11. Theme Isle – přes 20 šablon za 99 dolarů na rok pro tři weby
 12. Theme Trust – 20 šablon ve dvou sekcích, 58 a 49 dolarů za rok
 13. Themify.me – 1+1 na rok za 49 dolarů, vstup do klubu 79 dolarů na rok (všechny šablony)
 14. The Theme Foundry – 11 šablon za 79 dolarů na rok, dále vizuální editor Make za 0, 99, 299 dolarů
 15. Web Savvy Marketing – cca 30 šablon (každá po 60 dolarech) založených na Genesis Framework (+ 60 dolarů) a zaměřených na konkrétní oblast podnikání
 16. WPZOOM – přes 35 šablon za 149 dolarů na rok, jednotlivé prodeje za 69 dolarů na rok
 17. My Theme Shop  – ceny od 69 dolarů, poměrně často přijde mailem nabídka na jednu z šablon za 19 dolarů; tip napsal Tomáš Krause, díky.

Výhody

 • většinou kvalitní doplněk s funkcemi, které bezplatné verze nemají, nebo bezplatné verze neexistují
 • podpora výrobce v různých formách od e-mailové až po telefonickou (liší se dle nákupní ceny)

Nevýhody

 • mnohé pluginy budí dojem, že jsou předražené, ačkoliv je to právo autorů – stanovit cenu svého produktu dle uvážení (např. některé pluginy od WooThemes stojí stovky dolarů ročně)
 • pluginy, ale hlavně šablony, nejsou česky a někdy vzniká problém s počeštěním (to samé platí i pro slovenštinu, samozřejmě)
 • komplikace při údržbě a aktualizacích, obtížná správa licenčních klíčů a nových verzí pluginu nebo šablony, viz náš článek na webu WP-admin.cz: WordPress a licence: Pár otázek a odpovědí majitelů webů

Nastavení GeneratePress na tomto webu
Nastavení GeneratePress na tomto webu

Ještě jedna možnost

Existuje ještě jedna možnost – šablony zdarma, které mají takovou ohromnou přidanou hodnotu, že vás mohou zbavit rozhodovací paralýzy. Jen o nich málokdo ví a do výběru se obvykle nedostanou. Jsou to šablony, které samy o sobě nevypadají nijak úžasně, jsou totiž především nástrojem pro vytváření vzhledu přímo na webu. A nejde přitom jen o vizuální editor, ten nakonec ani není podmínkou. Tyto šablony se často označují slovem framework a doporučit vám z nich můžeme třeba GeneratePress. O ostatních se dočtete zase někdy příště.

Přečtěte si článek o šabloně GeneratePress, která je v základu zdarma. Má vlastnosti profesionální placené šablony, které získáte zakoupením placeného doplňku.

5 komentářů u „Kde získat šablony a pluginy: 3 zdroje a 17+ tipů na online tržiště“

 1. Pěkně shrnuto..

  Používám velmi rád GeneratePress, a myslím, že tato šablona je spolu s přikoupením GP Premium bezkonkurenčně nejlevnějším počinem, jak si pořídit univerzální šablonu na téměř vše.

  Odpovědět

Napsat komentář