Jak vytvořit v Gutenbergu sloupce

Sloupcové rozdělení obsahu nebylo ve WordPressu snadné, bylo nutné použít buď shortcody, nebo vizuální editor jako WPBakery nebo později Elementor. Nyní to už ale umí nový editor Gutenberg.

Není tedy ani nutné instalovat nějaké pluginy. Ony samozřejmě existují, ale interní bloky v Gutenbergu jsou vyhovující, takže obvykle není nutné používat plugin navíc. Abychom si to ujasnili – v editoru se staráte o obsah článku, nikoliv o hlavičku, sloupce nebo patičku. To je pořád úkol šablony. To, co můžete editovat, je v rámci těla článku.

Jen k tomu máte více možností než dříve.

Nahoře je hlavní lišta pro práci s bloky, klikněte na ikonu s plus, zobrazí se nabídka všech bloků. Pro usnadnění zadejte kus názvu daného bloku, třeba „slo“, což vyfiltruje mimo jiné blok typu Sloupce. Klikněte na něj, tím ho vložíte do obsahu.

Vložení bloku Sloupce
Vložení bloku Sloupce

V obsahu se pak zobrazí výběr rozložení pro sloupce. Je zde varianta pro dva a tři sloupce, ale později se to dá změnit. Všimněte si také různého rozložení. Vyberte si tedy zamýšlený tvar.

Typ a rozložení sloupců
Typ a rozložení sloupců

Výsledek bude sloupcové rozdělení v editoru, v každém ze sloupců vidíte šedou oblast a opět ikonu s plus pro vložení vnitřních bloků. Tam tedy kliknete a vkládáte odstavce, nadpisy, obrázky, seznamy a další bloky. (Určitě vás napadlo, jestli můžete vložit i sloupce – vyzkoušejte to ;-))

Vložené bloky čekají na obsah
Vložené bloky čekají na obsah

Když kliknete na jakýkoliv blok, v pravé části se zobrazují parametry pro jeho zobrazení, jak jste si už určitě všimli. Týká se to i sloupců. Můžete zde měnit jejich počet i vzájemný poměr. Tyto vlastnosti budou v budoucnu zřejmě přibývat a umožní vám zaneřádit si web spoustou zbytečností 🙂

Newsletter pro správce WordPressu

Jste na volné noze a staráte se o klientské weby na WordPressu? Nebo pracujete ve škole, neziskovce či firmě a dostali jste web na starost? Nikdo vás pořádně neproškolil, ale čekají od vás, že to všechno zvládnete „sami od sebe“? A vy se chcete stát skutečně úspěšným správcem WordPressu?

Pomůžeme vám, tady jste na správném místě.

Každou středu posíláme odborný newsletter pro správce WordPressu. Je o tom, jak web optimalizovat, řešit jeho problémy, provádět obtížné úkoly a udržovat ho v technické kondici. Vysvětlujeme složité pojmy nebo důležité novinky.

Napsat komentář