Tento tip je pro ty z vás, kdo se chcete naučit programovat a kódovat pro WordPress. Chcete si třeba napsat vlastní šablonu nebo plugin a třeba je prodávat. Nebo to berete jako odrazový můstek k dalším technologiím. Pokusím se shrnout, odkud se učím já – protože nic není dané a hotové, pořád se budete něco učit.
V první řadě je to Codex, který se postupně prolíná s dokumentací pro vývojáře (Developer resources). Codex byl dlouhou dobu jediný oficiální zdroj a stále jím zůstává. Nenarazil jsem nikdy na to, že by byl neoznačeně zastaralý nebo neplatný, takže vždy začínejte tam. Má pro mě oproti Developer resources výhody – líp se mi čte, je přehlednější a hlavně nabízí příbuzné články, což je v případě méně používaných funkcí důležité (když nevíte, co hledat, tak jdete do příbuzných článků). To DR nemá.
V případě WooCommerce (a platí to pro všechny pluginy) najdete rozsáhlou dokumentaci, někdy se vyplatí hledat v ní spíše Googlem než přímo na webu. Většina velkých a úspěšných pluginů takovou sekci včetně wiki má – například Ninja Forms nebo All in One SEO Pack.
Pro premium šablony platí, že je velmi důležité přečíst si dokumentaci, aby člověk vůbec věděl, jak je správně nastavit. Dokumentace bývá často bohužel jen součástí zakoupeného zip souboru, nebývá na webu. Ale to jen krátce, nejde o vývojářskou, ale uživatelskou dokumentaci; no trochu to splývá.
Velmi kvalitními zdroj jsou velké magazíny o WordPressu, které pravidelně vydávají dostatek odborných článků, někdy opravdu vývojářských (takže nejde v žádném případě jen o „10 pluginů pro SEO“). Koupil jsem si také pár online kurzů, mnoho z nich je ale také zdarma. Takže čerpejte také odtud:
- nezmiňuji spoustu kvalitních materiálů věnovaných PHP, kterých je fakt hodně, bohužel jsou často pro začátečníky a najít něco pro pokročilé dá práci
- Code.TutsPlus.com, sekce věnovaná WordPressu, prohlédněte si i ostatní!
- WPBeginner.com – články různého zaměření
- Blog WPMUDev – články s různými radami, nejen vývojářskými
- placené kurzy na Udemy.com – ceny jsou v pohodě, pod 30 eur je nabídka obrovská, když si vyberete kvalitní a nebudete kupovat hned první, je to dobrá investice
- CodeCademy.com vás naučí PHP nebo další jazyky, velmi kvalitní, zdarma
- přínosné kurzy jsou také na StackSkills.com, ale vybírejte pečlivě – placené i zdarma
- online kurz WordPress Theme Development na webu TeamTreeHouse.com stojí za to
- CSS-Tricks.com je obecně vzato skvělý web, WordPressu se věnuje okrajově
- můj nedávný objev je SitePoint.com plný kvalitních článků, WordPressu se věnuje jedna sekce z mnoha
- nepodceňujte YouTube.com, třeba Develop with WP, Codecourse, WPBeginner, přidám i záznamy z českých konferencí webu NasWP.cz
Z českého prostředí toho moc uvádět nebudu, protože ucelených výukových materiálů moc neznám, skoro žádné. A o blozích bude jiný článek (ano, Musilda, vím). Takže zmíním jen:
- VzhůruDolů.cz Martina Michálka, který se věnuje vývoji webového frontendu
- JeČas.cz Bohumila Jahody, který řeší různé zapeklité dotazy, úkoly a zlepšováky, taky nejde přímo o WordPress
- drsné věci k PHP má samozřejmě Jakub Vrána
Pochopitelně nemůžu zapomenout na StackOverflow.com, resp. WordPress StackExchange.com. Najdete tam spoustu dotazů, za které byste se sami styděli, a dobré odpovědi na ně. Ale taky nápady zastaralé nebo zcestné. Takže bacha na to. A když to kopírujete, tak aspoň přejmenujte funkce. 😉
Odkud se učíte vy, jaké online kurzy, seriály nebo dokumentaci byste doporučili?
Učení je jedna věc, ovšem všechno se mění, když svoji práci člověk publikuje jako pull request do nějakého projektu, kde funguje dobře review kódu. To je nejlepší škola. Doporučuji proto přispívat do open-source projektů, dá to nesmírně mnoho zkušeností. A taky se jen tak zapojit do review cizího kódu, být součástí diskuse nad změnou je obohacující. Pokud komunita funguje.