Kde se naučit programování pro WordPress

Tento tip je pro ty z vás, kdo se chcete naučit programovat a kódovat pro WordPress. Chcete si třeba napsat vlastní šablonu nebo plugin a třeba je prodávat. Nebo to berete jako odrazový můstek k dalším technologiím. Pokusím se shrnout, odkud se učím já – protože nic není dané a hotové, pořád se budete něco učit.

V první řadě je to Codex, který se postupně prolíná s dokumentací pro vývojáře (Developer resources). Codex byl dlouhou dobu jediný oficiální zdroj a stále jím zůstává. Nenarazil jsem nikdy na to, že by byl neoznačeně zastaralý nebo neplatný, takže vždy začínejte tam. Má pro mě oproti Developer resources výhody – líp se mi čte, je přehlednější a hlavně nabízí příbuzné články, což je v případě méně používaných funkcí důležité (když nevíte, co hledat, tak jdete do příbuzných článků). To DR nemá.

V případě WooCommerce (a platí to pro všechny pluginy) najdete rozsáhlou dokumentaci, někdy se vyplatí hledat v ní spíše Googlem než přímo na webu. Většina velkých a úspěšných pluginů takovou sekci včetně wiki má – například Ninja Forms nebo All in One SEO Pack.

Pro premium šablony platí, že je velmi důležité přečíst si dokumentaci, aby člověk vůbec věděl, jak je správně nastavit. Dokumentace bývá často bohužel jen součástí zakoupeného zip souboru, nebývá na webu. Ale to jen krátce, nejde o vývojářskou, ale uživatelskou dokumentaci; no trochu to splývá.

Velmi kvalitními zdroj jsou velké magazíny o WordPressu, které pravidelně vydávají dostatek odborných článků, někdy opravdu vývojářských (takže nejde v žádném případě jen o „10 pluginů pro SEO“). Koupil jsem si také pár online kurzů, mnoho z nich je ale také zdarma. Takže čerpejte také odtud:

Z českého prostředí toho moc uvádět nebudu, protože ucelených výukových materiálů moc neznám, skoro žádné. A o blozích bude jiný článek (ano, Musilda, vím). Takže zmíním jen:

  • VzhůruDolů.cz Martina Michálka, který se věnuje vývoji webového frontendu
  • JeČas.cz Bohumila Jahody, který řeší různé zapeklité dotazy, úkoly a zlepšováky, taky nejde přímo o WordPress
  • drsné věci k PHP má samozřejmě Jakub Vrána

Pochopitelně nemůžu zapomenout na StackOverflow.com, resp. WordPress StackExchange.com. Najdete tam spoustu dotazů, za které byste se sami styděli, a dobré odpovědi na ně. Ale taky nápady zastaralé nebo zcestné. Takže bacha na to. A když to kopírujete, tak aspoň přejmenujte funkce. 😉

Odkud se učíte vy, jaké online kurzy, seriály nebo dokumentaci byste doporučili?

Newsletter pro správce WordPressu

Jste na volné noze a staráte se o klientské weby na WordPressu? Nebo pracujete ve škole, neziskovce či firmě a dostali jste web na starost? Nikdo vás pořádně neproškolil, ale čekají od vás, že to všechno zvládnete „sami od sebe“? A vy se chcete stát skutečně úspěšným správcem WordPressu?

Pomůžeme vám, tady jste na správném místě.

Každou středu posíláme odborný newsletter pro správce WordPressu. Je o tom, jak web optimalizovat, řešit jeho problémy, provádět obtížné úkoly a udržovat ho v technické kondici. Vysvětlujeme složité pojmy nebo důležité novinky.

1 komentář u „Kde se naučit programování pro WordPress“

  1. Učení je jedna věc, ovšem všechno se mění, když svoji práci člověk publikuje jako pull request do nějakého projektu, kde funguje dobře review kódu. To je nejlepší škola. Doporučuji proto přispívat do open-source projektů, dá to nesmírně mnoho zkušeností. A taky se jen tak zapojit do review cizího kódu, být součástí diskuse nad změnou je obohacující. Pokud komunita funguje.

    Odpovědět

Napsat komentář