K instalaci WordPressu je potřeba zajistit, aby byly k dispozici potřebné hardwarové a softwarové prostředky. Jednoduše řečeno: WordPress běží na serveru a potřebuje například databázi. Vše si můžete koupit jako službu za několik stovek korun ročně.
Co je potřeba připravit
WordPress potřebuje ke svému běhu datový prostor. Běžná velikost je 5 až 10 GB a používá se hlavně pro soubory (fotky, dokumenty), které budete ve WordPressu nahrávat. Samotný WordPress zabírá asi 30 MB. Dále potřebujete databázovou službu, do níž se ukládají články a nastavení. A nakonec ještě webovou službu (webový server), který dokáže zpracovat soubory, v nichž je WordPress vytvořený, a zobrazit výslednou webovou stránku. V souhrnu jde tedy o následující požadavky (podle oficiálního dokumentu):
- databázi MySQL nebo MariaDB (případně jinou),
- webový server Apache, NGinx nebo jiný,
- schopnost spouštět PHP skripty (to musí zajistit webový server),
- pro instalaci a občasný přístup k souborům se využívá přenos dat pomocí FTP nebo SFTP.
Toto získáte jako celek pod názvem hostingový program. Všechny parametry a jednotlivé služby (správa databází, nastavení webového serveru, vytváření FTP přístupů) můžete měnit prostřednictvím hostingového účtu.
Obecný postup instalace
Jakmile máte zajištěny požadavky na provoz, můžete začít instalovat. Následující postup berte jako univerzální, v některých bodech se může ve vašem případě lišit – například v něm neuvádíme přenos dat z jiného webu nebo aktivaci https.
- Stáhněte si instalační archiv WordPressu.
- Na stránce s českou verzí WordPressu klikněte na modré tlačítko, vede vždy na aktuální verzi WordPressu.
- Vytvořte/zjistěte si přístup na FTP.
- Potřebujete adresu serveru, přihlašovací jméno a heslo. Někdy také port – pro FTP to bývá 21, pro SFTP 22. Ale poskytovatel hostingu může klidně nastavit i nějaký jiný (třeba 1221). Je to jeden z bezpečnostních prvků.
- Používejte ten bezpečnější – to jsou vždy názvy a zkratky obsahují -s- jako secure. Tedy SFTP nebo v případě samotného webu pak https.
- Vytvořte si databázi a zjistěte si adresu databázového serveru.
- Do databáze se musíte přihlásit jménem a heslem, jsou to to zase jiné údaje než pro FTP.
- Databázový server běží obvykle na stejném (fyzickém, virutálním) serveru/hostingu jako webové stránky, ale není to pravidlem. Obvykle stačí použít hodnotu localhost. Tyto informace najdete v administraci hostingového účtu.
- Přihlaste se na FTP.
- Použijte třeba program FileZilla (nebo klidně jiný). Měli byste se dostat do adresářů na serveru, kam nahrajete soubory WordPressu. Ujistěte se (=použijte nápovědu hostingové firmy), že víte, do kterého adresáře máte soubory nahrát. Mnoho hostingů vám umožní vytvořit subdomény (tedy subdomena.vasewebovestranky.cz) jen tím, že na serveru vytvoříte adresář. V tom byste měli mít jasno.
- Rozbalte archiv a nakopírujte ho na FTP.
- Na svém počítači si rozbalte do dočasného adresáře stažený soubor.
- Obsah adresáře wordpress nakopírujte na správné místo na serveru. Pokud tam zkopírujete přímo adresář wordpress, pak ho budete mít v adrese webu, a to minimálně při přístupu do administrace webu. Není to ideální, fungovat to ale bude.
- Začněte instalaci.
- Zadejte v prohlížeči adresu vašeho budoucího webu. Měl by se vám zobrazit první krok instalace.
- Pokud se nezobrazí, pak se zobrazí nějaká chyba. Ta vám pomůže k řešení situace. Zřejmě jste soubory nakopírovali jinam.
- Během instalace zadáte údaje nutné pro připojení k databázi, název webu a jméno+heslo pro správce; ty si poznačte (uložte).
- Přihlaste se.
- V ideálním případě máte během tří minut hotovo a můžete se přihlásit.
- Většinou se to ale povede až několikátý pokus – někde se překlepnete nebo dojde k nějaké chybce.
Celkem jednoduché, že? Ale pokud vám to jednoduché nepřijde, pak pro vás mám vcelku milé překvapení – jde to i mnohem snáze:
- Kupte si hostingový program.
- Najděte v něm sekci Instalace aplikací > WordPress.
- Nainstalujte WordPress kliknutím tlačítka (vše proběhne na pozadí a samo).
- Přihlaste se do připraveného redakčního systému.
- Hotovo 🙂
Přesně tohle umí Český hosting. Můžete si pročíst krátký článek, který jsem připravil, nebo si hosting rovnou koupit a WordPress si nainstalovat.
Pokud jste zvědaví, co si skutečně myslím o Českém hostingu, pak si přečtěte mou recenzi.
2 komentáře u „Instalace WordPressu“