Je WordPress zdarma?

Peníze hrají roli také ve světě WordPressu. Tento článek vám objasní, jak je to s placením za WordPress.

Rychlá odpověď na otázku: Ano, samotný WordPress je zdarma díky své licenci, která to umožňuje. Za software jako takový se nic neplatí a platit nemá.

To ale není všechno.

Pro radost, nebo pro peníze?

Platí se za jiné položky, takže nakonec můžete za svůj web na WordPressu zaplatit dost peněz. Není na tom ale nic špatného, jen je potřeba s tím počítat. Předpokládá se totiž, že web provozujete za účelem zisku, náklady by tedy měly být na jedné straně, na druhé straně by vám web měl nějakou částku vydělat. Provozovat web jen tak pro radost znamená, že vám zůstanou jen ty náklady. To je vaše rozhodnutí. Neočekávejte, že vaši dodavatelé budou pracovat zadarmo, je zcela v pořádku, že chtějí za svou práci zaplatit.

Pluginy rozšiřují funkce webu

V první řadě si můžete koupit pluginy, tedy rozšiřující doplňky WordPressu. Ty přidají do vašeho WordPressu nové funkce, třeba napojení na platební bránu nebo skvělou fotogalerii. Za tento software platíte jeho výrobci, a to obvykle na rok. Obvykle také dostanete výraznou slevu, která je součástí obchodního modelu, výrobce počítá s tím, že když jste si jeho modul koupili, tak si každý rok zaplatíte jeho licenci. Díky tomu, že si licenci koupíte, získáváte

  • aktuální verze pluginu, ty opravují chyby a přinášejí nové funkce,
  • uživatelskou podporu, tedy možnost konzultovat s výrobcem své dotazy.

Pokud si licenci neprodloužíte, nezískáte nové verze, tím váš web zastarává a zvyšuje se riziko napadení. Taktéž nemáte možnost psát dotazy výrobci a případné problémy s pluginem si musíte řešit sami.

Šablona dává webu vzhled

Dále si pak můžete koupit šablonu vzhledu, která dává vašemu webu konkrétní vizáž. Výhoda placených šablon bývá v tom, že je připravují profesionální designéři a mají tak obvykle atraktivní vzhled. U neplacených šablon tento atribut chybí a kvalita výstupu bývá na tom, kdo šablonu nastavuje. U placené šablony jsou často k dispozici předpřipravené vzhledy, mezi nimiž si stačí vybrat.

Obchodní model je podobný jako u pluginů – koupíte si licenci k šabloně a každý rok ji obnovujete. Šablona je v podstatě také software, takže je to vše podobné jako v případě pluginu.

A ještě lidská práce

Předchozí dvě položky zahrnuly nákup softwaru, zbývá ještě jedna důležitá rovina – práce člověka, který na webu pracuje, aby pluginy a šablonu nastavil do požadovaného stavu. Buď to budete vy sami jako majitelé, nebo si na tuto činnost někoho najmete.

Pokud si web nastavíte sami, často metodou pokus omyl, určitě zjistíte, že je to pracné a časově namáhavé. Je dobré zhodnotit, zda by nebylo lepší najmout si člověka, který to zvládne rychleji, možná lépe, ale samozřejmě bude chtít zaplatit. Jestli tedy váš čas není náhodou dražší než čas jiného člověka. Zkušený profík udělá za tři až pět hodin hodně práce, která může být ve výsledku přínosnější než celý víkend, který na tomtéž strávíte vy sami…

Abychom nezapomněli: Externí služby

Ještě bychom neměli zapomenout na externí služby, které můžete na webu používat a které bývají často také zpoplatněné. Například smlouva s firmou poskytující platební bránu – z každé transakce platíte firmě poplatek. Je to fér, ale předem si to spočítejte. Poplatky mají také jiné webové služby, které se rozhodnete používat. Patří sem také propagační kampaně na Facebooku, Seznamu nebo Googlu. A samozřejmě platby za hosting a doménu (třeba na Český hosting).

Provozovat web zkrátka nejde bez peněz. Takže vaším cílem by mělo být peníze také vydělat.

Projděte si lekce našeho minikurzu Kolik stojí web.

Newsletter pro správce WordPressu

Jste na volné noze a staráte se o klientské weby na WordPressu? Nebo pracujete ve škole, neziskovce či firmě a dostali jste web na starost? Nikdo vás pořádně neproškolil, ale čekají od vás, že to všechno zvládnete „sami od sebe“? A vy se chcete stát skutečně úspěšným správcem WordPressu?

Pomůžeme vám, tady jste na správném místě.

Každou středu posíláme odborný newsletter pro správce WordPressu. Je o tom, jak web optimalizovat, řešit jeho problémy, provádět obtížné úkoly a udržovat ho v technické kondici. Vysvětlujeme složité pojmy nebo důležité novinky.

Napsat komentář