Ve vývoji WordPressu se to mele a v roce 2024 dojde k mnoha změnám. Asi o mnoha z nich víte – a ne, Gutenberg není ta hlavní, tomu už rostou fousy. Udělal jsem soupis toho, s čím budeme letos konfrontováni a co se mi podařilo zjistit. Velká část návrhu vzniká poměrně impulsivně a plány nejsou stanovené.
Gutenberg
Stránky pro přílohy a paleta příkazů
Nedávno k nám na weby dorazil nový WordPress 6.4, což je příležitost připomenout všem správcům, že tyto aktualizace je vhodné pravidelně nasazovat. Aspoň jednou dvakrát měsíčně aktualizujte WordPress (pokud je co) a jeho komponenty. Ideálně použijte pracovní verzi webu, kterou máte na neveřejné adrese. Tím si vše otestujete a neohrozíte ostrý web.
WordPress 5.8 a nová správa widgetů
Poslední velká aktualizace WordPressu změnila způsob, jak se pracuje s widgety. Zmizela stránka, kde se widgety přetahovaly myší do jednotlivých pozic, nyní se umisťují jako bloky v Gutenbergu (což je hlavní editor nasazený od roku 2019). Pro tento účel vznikla na původním místě nová redakční stránka.
Jak vytvořit v Gutenbergu sloupce
Sloupcové rozdělení obsahu nebylo ve WordPressu snadné, bylo nutné použít buď shortcody, nebo vizuální editor jako WPBakery nebo později Elementor. Nyní to už ale umí nový editor Gutenberg.
Jak převést současný obsah do Gutenbergu
Gutenberg se nijak nezapíná, je už součástí WordPressu. Když si otevřete článek, který jste připravili v době před Gutenbergem, Gutenberg tam už je. Obsah se ale zobrazuje v bloku pojmenovaném „klasický editor“.
Jak vypnout Gutenberg
Nový editor Gutenberg si jen těžko hledá své příznivce. Přitom jde o krok do 21. století, které už bezmála dosáhlo své čtvrtiny. Klasický editor má bezesporu své výhody, ale to chcete pořád všechno editovat pomocí shortcodů?