WordPress 5.8 a nová správa widgetů

Poslední velká aktualizace WordPressu změnila způsob, jak se pracuje s widgety. Zmizela stránka, kde se widgety přetahovaly myší do jednotlivých pozic, nyní se umisťují jako bloky v Gutenbergu (což je hlavní editor nasazený od roku 2019). Pro tento účel vznikla na původním místě nová redakční stránka.

Číst dál

jet engine

Jak funguje WordPress uvnitř: loop

Hlavním motorem, který zajišťuje, že se načte a zobrazí požadovaná stránka webu, je loop. Je to cyklus, který probíhá v několika fázích. Pokud některá z nich chybí nebo je špatně upravená, stránka nebude fungovat správně. Při modifikaci loopu se často používají hooky  a v zobrazovací části samozřejmě šablony.

Číst dál

hooks

Jak funguje WordPress uvnitř: hooky

Vnitřní logika WordPressu je propracovaná a pokud ji neznáte, budete věční lepiči kódu. Cokoliv upravíte, se vám při aktualizaci přepíše, takže radši přestanete aktualizovat, čímž odsoudíte systém k zániku. Naučte se tedy principy, jak to ve WordPressu funguje, provádějte změny na konkrétním místě a s ohledem na udržitelnost.

Číst dál

knihovna

Custom post type, custom fields a taxonomie jsou způsobem, jak z WordPressu vytvořit univerzální platformu

Jak jsem psal v tipu shortcody a widgety, WordPress dnes představuje platformu pro vytváření webových aplikací. Tento posun začal v okamžiku, kdy bylo k článku možné uložit rozšiřující informace a pracovat s nimi prostřednictvím univerzálních funkcí. A jsou jenom tři: uložit, načíst a smazat.

Číst dál

Správa widgetů

Co jsou shortcode, widgety a jak se ve WordPressu využívají

WordPress není jen platforma pro blog, už dávno ne. Není to ani pouhý redakční systém, do kterého se nahraje šablona a on zobrazuje články a fotogalerie. Je to stále více platforma pro webové aplikace. A jako taková obsahuje množství univerzálních prvků a nástrojů, které lze využít při tvorbě vlastní aplikace.

Číst dál